Co to jest ?
Homeopatia jest częścią medycyny uznawaną przez WHO (Światową Organizację Zdrowia). Aktualnie ponad 200 tysięcy lekarzy na całym świecie wykorzystuje ją jako komplementarną metodę terapii, a ponad 400 milionów pacjentów na całym świecie korzysta z niej na co dzień. Jej głównym założeniem jest pobudzanie organizmu do uzyskania równowagi zwanej homeostazą.
Nazwa homeopatia pochodzi z greki od słów homois – podobny i pathos – cierpienie. Opiera się ona na zasadzie podobieństwa, tzn. stosuje się leki, które zawierają bardzo małe dawki substancji aktywnych, które w dużym stężeniu u zdrowych osób wywołują określone objawy chorobowe. Oznacza to, że substancja aktywna podana zdrowej osobie w dużych dawkach wywołuje objawy choroby, a podana w dawkach homeopatycznych może daną chorobę wyleczyć. Leki homeopatyczne w naturalny sposób aktywizują i pobudzają organizm do usunięcia danego stanu chorobowego. Od samego początku homeopatia rozwija się w oparciu o badania kliniczne i aktualnie badania takie są nierzadko bardziej rygorystyczne niż leków alopatycznych. Nazwa alopatia wywodzi się z greki od słów allos – odmienny i pathos – cierpienie. Jest to metoda przeciwna do homeopatii i określa się ją jako medycyna współczesna i polega na stosowaniu środków mających na celu przeciwstawnie się obecnym objawom chorobowym.
Reasumując homeopatia pobudza, aktywizuje układ immunologiczny i co najważniejsze działa tylko na zmienione chorobowo tkanki, w przeciwieństwie do alopatii, która działa objawowo i wpływa na wszystkie tkanki, bardzo często uszkadzając zdrowe. Leki homeopatyczne w odróżnieniu od alopatycznych działają tylko w sposób pośredni poprzez pobudzanie naturalnych sił odpornościowych organizmu – są stymulanty. Terapię homeopatyczną mądrze jest nazywać stymulacją procesu zdrowienia. Leki homeopatyczne służą uzdrawianiu, a nie leczeniu jeśli przez leczenie rozumie się likwidację objawów choroby. Homeopatia stymuluje, alopatia zwalcza.
Homeopatia
Część medycyny uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)
Podobne leczy się podobnym
Już Hipokrates napisał, że „Chorego leczy natura, lekarz powinien pomagać, choroba powstaje od podobnego i dzięki podobnemu człowiek odzyskuje zdrowie”. Na tej podstawie w XVII wieku Samuel Hahnemann sformułował swoją tezę, że „W sposób najpewniejszy, najszybszy i najskuteczniejszy można leczyć takimi lekarstwami, które zdolne są wywołać w zdrowym organizmie chorobę najbardziej podobną”. Na tej podstawie została sformułowana podstawowa zasada homeopatii „similia similibus curentur” (podobne leczy się podobnym).
Metody wytwarzania leków
Produkcja leków homeopatycznych jest złożona i czasochłonna. Są one produkowane z surowców pochodzenia naturalnego: roślinnego, zwierzęcego i mineralnego. Z substancji wyjściowych powstają tak zwane pranalewki, które są wyciągami wodno – alkoholowymi. W kolejnych etapach produkcji są one poddawane wielokrotnemu rozcieńczaniu, każde rozcieńczenie jest wstrząsane czyli dynamizowane. Wyróżniamy dwie grupy leków homeopatycznych, a mianowicie leki pojedyncze i złożone tzw, kompleksy. Produkowane są one w postaci granulek, tabletek, kropli, maści, czopków i syropów. Leki homeopatyczne charakteryzują się takimi cechami jak:
- szybkość działania – bardzo często w kilka godzin leczą objawy ostrych stanów chorobowych;
- bezpieczeństwo – działają tylko na zmienione chorobotwórczo tkanki, nie wywołują działań niepożądanych i dzięki temu mogą być przyjmowane przez długi czas;
- skuteczność – od kilkudziesięciu lat są prowadzone badania kliniczne opisujące oraz potwierdzające ich lecznicze działanie;
- komplementarność – uzupełniają i wspomagają proces alopatycznego leczenia oraz łagodzą ich uboczne i negatywne działania niepożądane.
Praktyka i wykorzystanie na całym świecie
Homeopatia jest metodą praktykowaną i wykorzystywaną na całym świecie np. USA, Meksyk, Brazylia, Indie, Pakistan, Chiny. W Europie są kraje np. Francja, Anglia, Niemcy, Szwajcaria, które refundują leki i terapie homeopatyczne. Na całym świecie funkcjonują szpitale homeopatyczne i tak np. w Anglii najbardziej znany jest Królewski Szpital Homeopatyczny, a jego długoletni dyrektor dr Peter Fisher był osobistym lekarzem rodziny królewskiej, która również korzysta i wspiera homeopatię. W Indiach homeopatia jest urzędowo traktowana równoprawnie z medycyną alopatyczną, istnieje ponad 20 szpitali i ponad 5000 przychodni, gdzie stosuje się tę terapię. W Szwajcarii homeopatia została uznana za oficjalną metodę leczenia, co spowodowało objęcie jej pełnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Dlatego w naszej praktyce również wykorzystujemy preparaty homeopatyczne, doradzając i informując o ich działaniu prozdrowotnym, odciążającym organizm oraz wspomagającym regenerację organizmu i uzyskanie stanu homeostazy.